Čo je to Barter

Definícia zo slovníka

 

barter -a L -i mn. -y m. (angl.)

ekon. bezpeňažný výmenný obchod;

barterový príd.barterový obchod kompenzačný, výmenný obchod

Wikipedia
sk.wikipedia.org/wiki/Barter

 

Moje vysvetlenie
 

Barter je výmena „niečo za niečo“ Je to výmena hodnôt – vymieňam niečo, čo už pre mňa nemá hodnotu za niečo iné - čo zase chcem, čo pre mňa hodnotu zase má. Zaujímavé je to, že pri týchto výmenách až tak veľmi nezáleží na „cene“ tej veci, za ktorú bola tá vec kúpená.

 

Môžete mať hrnček po babičke a nepredali alebo nevymenili by ste ho za nič na svete. Tiež ale môžete mať pekáreň na chleba, ktorá pôvodne stála 100 eur. Tým ale že ste ju použili iba raz a zistili ste že z Vás „pekár“ nebude, stratila pre Vás táto pekáreň hodnotu a v pohode by ste ju vymenili  napríklad za mobilný telefón, hoci cena tohto používaného mobilu je 40 eur. Tú pekáreň nepotrebujete, ešta vám zavadzia, kdežto mobilný telefón sa Vám hodí, lebo ten čo máte teraz je pokazený.

 

Hodnotový systém je veľmi dobrý a hlavne má zmysel. Vznik peňazí to celé skomplikoval. Ľudia sa upli na peňažné hodnoty, a na úžitkové hodnoty sa akosi zabudlo. Hromadia peniaze – „papieriky“ – a hodnoty sa im niekde strácajú.

 

 

Ako funguje moja spoločnosť?

Uvediem to na príklade.

Firma, ktorá niečo vyrába, poskytuje službu, atď. ponúkne do bartrového systému svoje výrobky alebo služby klientom bartrovej spoločnosti a v hodnote dodaných výrobkov alebo služieb si môže od kohokoľvek z bartrového systému odobrať to, čo sa mu hodí, čo by do firmy alebo pre seba potreboval – prevádzkové náklady, réžia, modernizácia, údržba, marketing, atď. Bartrová spoločnosť je ďalší – bartrový trh, ktorý funguje súbežne s trhom, kde sa používajú eurá. Firma môže fungovať v rámci zabehnutého trhu kde fungujú eurá, ale popri tom môže v určitom objeme (ktorý si môže sama určiť) profitovať aj z tohto bartrového trhu.

V jednoduchosti to znamená, že dáte do Bartrového systému svoje výrobky alebo služby, a naspäť si zoberiete čokolvek čo potrebujete od hocikoho z Bartrového systému (nemusia to byť tí istí, ktorým ste tie svoje veci alebo služby predali) Tým pádom vzniká omnoho väčšie množstvo kombinácií a tým aj viac obchodov.

 

webové stránky mojej spoločnosti sú

www.superbarter.sk